مجموعه تولیدی وهنری معرق چوب سیمرغ۰۹۱۱۲۵۷۰۲۷۰قدبنان

آموزش معرق

در این بخش می توانید با استفاده آموزش های داده شده پروژه معرق خود را آغاز نمایید.

همه آموزش ها →
هنر معرق

معرق زمینه رنگ – طریقه کار کردن معرق زمینه رنگ

آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب

آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب

معرق زمینه رنگ به معرقی گفته می شود که زمینه یا فضای خالی از رنگ و طرح اصلی از چوب باشد.

طریقه کار کردن معرق زمینه رنگ :

ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب کرده و طرح را روی سه لایی می چسبانیم برای چسباندن طرح بر روی سه لا بهتر است از چسب فوری استفاده شود. چسب را روی سه لایی ریخته سپس توسط کاردک چسب را به صورت یکنواخت روی سه لایی پخش می کنیم بطوریکه تمام سطح تخته سه له را چسب گرفته باشد.

لازم به ذکر است که مقدار چسب نباید زیاد باشد زیرا باعث چروک شدن طرح می شود. سپس از یک سمت طرح را روی سه لایی قرار داده و به آرامی طرح را روی سه لایی قرار می دهیم. بعد از آن روزنامه یه کاغذ روی طرح قرار داده و با پارچه روی آن می کشیم تا کاملا” طرح به سه لا بچسبد.

سپس بعد از خشک شدن طرح را گونیا کرده (برای گونیا کردن علاوه بر اینکه دو تا طول و دو تا عرض باید به یک اندازه باشد باید دو تا قطر هم به یک اندازه باشد) بعد از گونیا کردن طرح زیر کار مناسب برای آن انتخاب کرده و سپس شروع به خرد کردن می کنیم و قطعات خرد شده را با میخ به زیر کار ثابت می کنیم سپس یکی از قطعات را شروع به دوربری می کنیم و بدین ترتیب بقیه قطعات را دوربری می کنیم.

سپس الگو یا مدل های برش زده را روی چوب رنگی مورد نظر قرار داده و چوب های رنگی را دوربری می کنیم بدین صورت برای تمامی اجزای کار همین روش را تکرار می کنیم بعد از تمام شدن کل طرح آ ن را روی زیر کار پرس می کنیم سپس آن را قاب کشیده و بعد از ان عملیات رنگ آمیزی را روی تابلو انجام می دهیم.

هنرجویان عزیز در صورت وجود هرگونه سوال یا راهنمایی می توانید با آموزشگاه و هنرکده معرق  سیمرغ تماس بگیرید.09112570270 قدبنان