مجموعه تولیدی وهنری معرق چوب سیمرغ۰۹۱۱۲۵۷۰۲۷۰قدبنان

آموزش معرق

در این بخش می توانید با استفاده آموزش های داده شده پروژه معرق خود را آغاز نمایید.

همه آموزش ها →

ابزار و وسایل رنگ کاری

ابزار و وسایل رنگ کاری شامل موارد به شرح زیر می باشند: ۱- سنباده  ۲-قلم مو ۳- تخته بتونه    ۴- بتونه  ۵- لیسه و کاردک ۶- کمپرسور ۷- پیستوله ۸- آستری ها ۹- انواع رنگها
۱- سنباده: سنباده مورد استفاده در معرق به شرح زیر میباشد
الف : سنباده پوست آب : سنباده های هستند که دانه های سنباده بوسیله چسب ضد آب چسبیده می شوند و به ابعاد ۲۸در ۳۲ سانتیمتر می باشد . سنباده پوست آب را از طول به ۲ قسمت مساوی تقسیم کرده و برای سنباده لرزان مورد استفاده است.

ب: سنباده پارچه ای : سنباده های هستند که پشت آنها پارچه است و به آن سنباده آهنی نیز می گویند این سنباده ها به صورت رولی و به
عرض cm 14 می باشد و نوع دیگر آن به صورت دیسکی به قطر های مختلف که سوراخی در وسط آن وجود دارد و به دستگاه دیسکی وصل می شود دوام سنباده پارچه ای بیشتر است.
۳- سنباده کاغذی : معمولا” به رنگ کرم میباشد و نسبت به سنباده پارچه ای دوام کمتری دارد

شماره سنباده بستگی به تعداد دانه های که در سنباده در یک اینچ مربع وجود دارد مشخص می شود مثلا” شماره ۱۰۰ یعنی در یک اینچ
مربع ۱۰۰ دانه سنباده وجود دارد .هر چه شماره سنباده کمتر باشد سنباده زبرتر است و هر چه شماره آن بیشتر باشد نرمتر است.

سنباده دیسکی شماره های و ۳۶ و ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ و ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۲۰ در بازار وجود دارد که ۲۴ زبرترین و۱۲۰ نرمترین می باشد.
سنباده پوست آب شماره های ۶۰ و ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۲۰ و ۱۵۰ و ۱۸۰ و ۲۲۰ و ۲۴۰ و ۲۸۰ و ۳۲۰ و ۳۴۰ و ۴۰۰ و ۶۰۰ و ۸۰۰ و ۱۲۰۰ وجود دارد که در در معرق چوب تا شماره ۴۰۰ مورد استفاده قرار می گیرد. زبرترین شماره ۶۰ و نرمترین ۱۲۰۰ می باشد.

طریقه چسباندن سنباده به صفحه ماشین پوست
چسبی که برای چسباندن به صفحه استفاده میشود چسب فوری یا چسب کفاشی میباشد که بهترین نوع آن پاتکس میباشد .ابتدا دو سطحی که می خواهیم بچسبانیم کاملا” از گرد و خاک تمیز کرده سپس چسب را روی دو سطح مالیده سپس بعد از۱۰- ۱۵ دقیقه سنباده را روی صفحه ماشین پوست قرار داده تا کاملا” خشک شود . در موقع چسباندن سنباده به صفحه ماشین پوست هر چقدر هوا کمتر بین آنها قرار بگیرد بهتر به هم می چسبد.

۲- قلم مو
ساده ترین وسیله برای رنگ آمیزی سطوح مختلف جهت رنگهای پوششی و خود رنگ می باشد . قلم مو در ابعاد و اندازه های گوناگونی وجود دارد . قلم مو ها پس از آنکه چند بار استفاده شد از کار در آمده و موهای اضافی آن گرفته می شود و چنین قلم مو ها برای رنگ آمیزی مناسب تر است.
قلم مو از سه قسمت تشکیل شده است ۱- دسته چوبی ۲- مو های قلم مو ۳- قسمتی که مو ها را به دسته متصل می کند و معمولا” فلزی می باشد تشکیل شده است پس از پایان کار باید قلم مو را بوسیله حلال مخصوص به رنگی که استفاده کردیم تمیز کرد.

هنرجویان عزیز در صورت وجود هرگونه سوال یا راهنمایی می توانید با آموزشگاه و هنرکده معرق سیمرغ تماس بگیرید.09112570270 قدبنان 

[kkstarratings]