مجموعه تولیدی وهنری معرق چوب سیمرغ۰۹۱۱۲۵۷۰۲۷۰قدبنان

آموزش معرق

در این بخش می توانید با استفاده آموزش های داده شده پروژه معرق خود را آغاز نمایید.

همه آموزش ها →

آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب (پلی استر)

در این بخش آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب (پلی استر) و طریقه محاسبه نمودن مقدار پلی استر و روش ساب زدن و پرداخت زمینه را ملاحظه می کنید.

برای پر کردن زنگ زمینه یا جای خالی در معرق چوب از پلی استر پوست پولیش یا رزین استفاده می شود. برای این کار پلی استر را با پودر رنگی یا رنگ فوری مورد نظر مخلوط کرده و آن را هم می زنیم تا خوب مخلوط شود. سپس کبالت را به پلی استر اضافه کرده و کاملا”پلی استر را هم میزنیم این کار را ۳الی ۴ دقیقه انجام می دهیم بعد از ان هاردنر را به پلی استر اضافه کرده و آن را هم می زنیم. سپس دور تابلو را چسب کاغذی می کشیم به طوری که چسب کاغذی ۳ الی ۴ میلیمتر از کنار تابلو بالاتر باشد.

آموزش گام به گام مراحل رنگ کاری معرق چوب

در مراحل رنگ کاری گرفتن چسب دور تابلو باید با حوصله و دقت انجام گیرد زیرا اگر چسب خوب به دور تابلو نچسبد موقع ریختن پلی استر روی تابلو از چسب بیرون میزند و باعث بیرون ریختن پلی استر می شود .بهتر است بوسیله پارچه روی چسب کاغذی بکشیم تا هوای زیر چسب گرفته شود و چسب کاغذی بهتر به دور تابلو بچسبد سپس بوسیله کمپرسور تابلو را از هرگونه گرد و خاک تمیز می کنیم سپس تابلو را در یک سطح صاف کاملا” تراز می کنیم.

البته لازم به ذکر است قبل از ریختن رنگ زمینه چوبهای که بافت نرم دارند و رنگ به خود می گیرند بوم کنیم بدین صورت که بعضی از چوبها بافت نرمی دارند و خلل و فرج چوب باعث جذب رنگ به خود شده و در چوب نفوذ کرده و رنگ چوب را تغییر می دهد که برای جلوگیری از این کار باید نکات زیر را رعایت کرد.

۱- مقداری سیلر را رقیق کرده و با قلم مو روی چوبهای که بافت نرم دارند بریزیم
۲-پلی استر را با تینررقیق و با کبالت وهاردنر مخلوط کرد و با قلم مو روی چوب میزنیم

طریقه محاسبه نمودن مقدار پلی استر

طول تابلو ضرب در عرض تابلو ضرب در ضخامت ( ۳ میلیمتر )
بعد از مشخص شدن مقدار پلی استر به ازای هر ۱۰۰ سی سی پلی استر ۲ سی سی کبالت و ۴ سی سی هاردنر به پلی استر اضافه کرده و کاملا” آن را هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را روی تابلو می ریزیم و پلی استر را روی سطح تابلو پخش می کنیم سپس پلی استر شروع به ژله ای شدن میشود که حدود ۲۰-۳۰دقیقه طول می کشد ضمنا” باید توجه نمود که هیچ وقت نباید کبالت و هاردنر را به طور هم زمان مصرف کنیم چون ایجاد حریق می کند بعد از ۱۲ الی ۲۴ ساعت پلی استر خشک می شود و می توان آن را سنباده زد و پرداخت نمود.

توجه:مقدار مصرف کبالت و هاردنر بستگی به محیط و فصول سال و نوع پلی استر متغییر است ( ۲ سی سی و ۴ سی سی).

برای پر کردن رنگ زمینه یا جای خالی در معرق چوب از پلی استر پوست پولیش یا رزین استفاده می شود. برای این کار پلی استر را با پودر رنگی یا رنگ فوری مورد نظر مخلوط کرده و آن را هم می زنیم تا خوب مخلوط شود. سپس کبالت را به پلی استر اضافه کرده و کاملا”پلی استر را هم می زنیم این کار را ۳الی ۴ دقیقه انجام می دهیم بعد از ان هاردنر را به پلی استر اضافه کرده و آن را هم می زنیم .سپس دور تابلو را چسب کاغذی می کشیم به طوری که چسب کاغذی ۳ الی ۴ میلیمتر از کنار تابلو بالاتر باشد.

گرفتن چسب دور تابلو باید با حوصله و دقت انجام گیرد زیرا اگر چسب خوب به دور تابلو نچسبد موقع ریختن پلی استر روی تابلو از چسب بیرون میزند و باعث بیرون ریختن پلی استر می شود. بهتر است بوسیله پارچه روی چسب کاغذی بکشیم تا هوای زیر چسب گرفته شود و چسب کاغذی بهتر به دور تابلو بچسبد سپس بوسیله کمپرسور تابلو را از هر گونه گرد وخاک تمیز می کنیم سپس تابلو را در یک سطح صاف کاملا” تراز می کنیم.

البته لازم به ذکر است قبل از ریختن رنگ زمینه چوبهای که بافت نرم دارند و رنگ به خود می گیرند بوم کنیم بدین صورت که بعضی از چوبها بافت نرمی دارند و خلل و فرج چوب باعث جذب رنگ به خود شده و در چوب نفوذ کرده و رنگ چوب را تغییر می دهد که برای جلوگیری از این کار باید نکات زیر را رعایت کرد.

۱- مقداری سیلر را رقیق کرده و با قلم مو روی چوبهای که بافت نرم دارند زد.
۲-پلی استر را با تینر رقیق و با کبالت و هاردنر مخلوط کرد و با قلم مو روی چوب زد.

طریقه محاسبه نمودن مقدار پلی استر

برای محاسبه نمودن مقدار پلی استر طول تابلو ضرب در عرض تابلو ضرب در ضخامت( ۳ میلیمتر )

بعد از مشخص شدن مقدار پلی استر به ازای هر ۱۰۰ سی سی پلی استر ۲ سی سی کبالت و ۴ سی سی هاردنر به پلی استر اضافه کرده و کاملا” آن را هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را روی تابلو می ریزیم و پلی استر را روی سطح تابلو پخش می کنیم سپس پلی استر شروع به ژله ای شدن می شود که حدود ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد

ضمنا” باید توجه نمود که هیچ وقت نباید کبالت و هاردنر را به طور هم زمان مصرف کنیم چون ایجاد حریق می کند بعد از ۱۲ الی ۲۴ ساعت پلی استر خشک می شود و می توان آن را سنباده زد و پرداخت نمود.

توجه: مقدار مصرف کبالت و هارد نر بستگی به محیط و فصول سال و نوع پلی استر متغیر است ( ۲ سی سی و ۴ سی سی)

روش ساب زدن و پرداخت رنگ زمینه

برای ساب زدن و پرداخت رنگ زمینه ابتدا با سنباده دیسکی پرداخت اولیه وهم سطح سازی را انجام می دهیم روش کار بدین صورت است که ابتدا کار را روی میز کار گذاشته و توسط چند تکه چوب آن را به میز کار محکم می کنیم . سپس سنباده شماره ۲۴ را به سنباده دیسکی وصل کرده و شروع به سنباده زدن می کنیم.

لازم به ذکر است در هنگام سنباده زدن دست را نسبت به صفحه افقی دیسکی کمی کج نگه داشته تا باربرداری بیشتری انجام شود. سپس سنباده شماره ۳۶ را به دستگاه وصل کرده تا هم سطح سازی بیشتری انجام شود و هم خش های سنباده ۲۴ گرفته شود،  سپس سنباده های ۴۰ و ۶۰ و ۸۰ و  ۱۰۰ و ۱۲۰ را به دستگاه سنباده وصل کرده و کار سنباده زدن را به ترتیب شماره سنباده انجام می دهیم.

در هنگام ساب زدن و پرداخت رنگ زمینه سنباده زدن را تا جایی ادامه می دهیم که به کمترین ضخامت چوب در تابلو برسد و سطح تابلو یکنواخت و هم سطح شود . سپس سنباده ۱۲۰ را به صفحه اسفنجی را که سطح صاف داردبوسیله چسب فوری می چسبانیم و به دستگاه سنباده وصل میکنیم و سپس صفحه اسفنجی که سنباده ۱۲۰ به آن وصل شده را کاملا” روی تابلو قرار داده و سنباده میزنیم . این کار باعث می شود که سطح تابلو هم سطح شود و هیچ گونه پستی وبلندی نداشته باشد و همچنین تمام خش های ناشی از سنباده قبلی گرفته شود .

بعد از سنباده زدن بوسیله سنباده دیسکی در این مرحله بوسیله سنباده لرزان کار سنباده زدن را انجام می دهیم. بدین صورت که سنباده پوست آب را تهیه میکنیم و سنباده را از وسط به دو قسمت تقسیم می کنیم و سنباده نصف شده را به سنباده لرزان وصل می کنیم . ابتدا سنباده شماره ۱۰۰ وسپس شماره های ۱۵۰ و ۱۸۰ و ۲۲۰ و ۲۸۰ و ۳۶۰ و ۴۰۰ را به سنباده لرزان وصل کرده و کار سنباده زدن را انجام می دهیم تا خشهای سنباده قبلی گرفته شود

توجه: هر چه شماره سنباده کمتر باشد سنباده زبرتر است و ابتدا استفاده می کنیم.

روش ریختن رنگ رو در مراحل رنگ کاری:

برای ریختن رنگ رو دو روش وجود دارد
۱-روش ریختن ۲-روش پاشیدن

الف- روش ریختن:

بدین ترتیب که مانند ریختن رنگ زمینه است با این تفاوت که در این قسمت از پودر های رنگی استفاده نمی شود .بعد از اینکه رنگ زمینه را سنباده لرزان زدیم باید روی تابلو را رنگ رو (پلی استر) بریزیم . برای این کار سطح تابلو را از گردو خاک تمیز میکنیم و دور تابلو را چسب کاغذی گرفته و تابلو را بر روی سطح میز کاملا” صاف قرار داده و تابلو را تراز میکنیم سپس مقدار پلی استر را محاسبه کرده و داخل ظرف تمیز می ریزیم . سپس کبالت به اندازه لازم به آن اضافه می کنیم و کاملا” آن را هم می زنیم و در نهایت پراکسید ( هاردنر ) به آن اضافه کرده و بعد از هم زدن آن را روی سطح کار می ریزیم .
بعد از ۲۴-۱۲ ساعت پلی استر خشک می شود سپس توسط شروع به سنباده زدن میکنیم . ابتدا با سنباده ۱۲۰ یا ۱۰۰ که به صفحه اسفنجی دستگاه سنباده دیسکی چسبانده ایم شروع به سنباده کاری می کنیم سپس توسط سنباده لرزان که سنباده های۱۰۰و ۱۵۰و ۱۸۰و ۲۴۰و ۳۲۰و۴۰۰ ان را سنباده می زنیم تا خشهای روی رنگ رو گرفته شود.

روش پاشیدن رنگ رو در مراحل رنگ کاری:
ابتدا پلی استر را با تینر فوری رقیق کرده سپس کبالت را به آن اضافه کرده و آن را کاملا” هم می زنیم سپس ماده به دست آماده را در داخل پیستوله می ریزیم بعد از آن پراکسید(هاردنر) به آن اضافه کرده و کاملا” هم می زنیم پیستو له ای که برای پاشیدن استفاده میکنیم باید از نوع سوزن درشت (۲/۵) باشد و به در هنگام پاشیدن پلی استر باید با سرعت باد کم روی کار بپاشیم .نحوه پاشیدن تقریبا” شبیه چکه کردن

ب- روش پاشیدن:
ابتدا قاب تابلو را با روزنامه کاملا” می پوشانیم تا در هنگام پاشیدن پلی استر روی قاب نپاشد سپس دور تابلو را چسب کاغذی گرفته و آن را روی میز تراز می کنیم سپس شروع به پاشیدن پلی استر روی تابلو می کنیم و بعد از پاشیدن منتظر می مانیم تا تقریبا” ژله ای شود سپس دو تا سه مرحله ای دیگر پاشیدن پلی استر را انجام می دهیم . سپس بعد از خشک شدن پلی استر(۲۴-۱۲ساعت) شروع به سنباده زدن می کنین که مثل مراحل سنباده کاری روش ریختن پلی استر روی تابلو می باشد

بعد از اینکه عملیات سنباده کاری رنگ رو (رنگ رو پاشش یا رنگ رو ریختنی) تمام شد قاب دور تابلو را سنباده زده و آستری و در صورت نیاز بتونه کاری را انجام می دهیم.
سپس برای براق کردن تابلو دو روش انجام می دهیم:
۱-ابتدا توسط دستگاه ماشین پوست کله نمد را به آن وصل کرده  قبل از اینکه کله نمد را به دستگاه کله نمد وصل کنیم آن را با آ ب میشوییم .سپس خمیر پولیش قرمز را با آب رقیق کرده و روی تابلو مالیده و دستگاه ماشین پوست که کله نمد به آن وصل است آن را صیقل می دهیم این عمل را ۳ تا ۴ بار انجام می دهیم. خمیر قرمز باعث می شود خشهای سنباده ۴۰۰ از بین برود .
سپس خمیر سفید که نرمتر از خمیر قرمز است را با آب رقیق کرده و روی تابلو میمالیم و با دستگاه ی که کله نمد به آن وصل است آن را صیقل می دهیم این عمل را ۲ تا ۳ بار انجام می دهیم . خمیر سفید باعث میشود خشهای که توسط خمیر قرمز ایجاد میشود از بین برود.

بعد از این مرحله کله نمد را از ماشین پوست جدا کرده و پوست بره را به دستگاه وصل می کنیم و با خمیر پولیش سفید یک بار با پوست بره می کشیم سپس شیر پولیش را روی سطح کار می زنیم و با پوست بره روی تابلو میکشیم و پرداخت آخری انجام میدهیم این کار باعث براق شدن سطح تابلو می شود بعد از براق شدن تابلو باید دور و پشت تابلو را بتونه کاری کرده سپس روی بتونه را سنباده کشیده سپس دور و پشت تابلو را با رنگ فوری که با تینر رقیق کرده میزنیم . عمل رنگ کاری علاوه بر زیبایی باعث می شود که رطوبت در تابلو اثر منفی نگذارد.

روش دوم ( مراحل رنگ کاری ):

بعد از اینکه رنگ رو را سنباده زدیم قاب تابلو را سنباده زده سپس قاب و پشت تابلو را در صورت نیاز بتونه زده سپس سنباده زده سپس بوسیله پیستوله پشت تابلو را رنگ آمیزی می کنیم . بعد از آن قاب تابلو را آستری زده وتابلوآماده برای پاشیده رنگ می شود .
اگر میخواهیم تابلو مات شود ابتدا نیم پلی استر مات را با تینر فوری ۱۰۰۰۰ رقیق کرده و هاردنرمورد نیاز به آن اضافه کرده سپس تابلو را از هرگونه گرد وخاک تمیز کرده و در جایی که عاری از هر گونه گرد و خاک باشد قرار داده سپس بوسیله پیستوله سطح تابلو و قاب آن را نیم پلی استر می پاشیم.
ولی اگر می خواهیم تابلو براق باشد نیم پلی استر براق یا پلی استر براق (ایستاده) می توان استفاده کرد .طرز کار نیم پلی استر مانند نیم پلی استر مات است وتفاوت این دو در مات وبراق بودن است .
اما پاشیدن پلی استر ایستاده یا پلی استر براق مانند پلی استر پوست پولیش است تفاوت این دو این است که حتما” باید پلی استر ایستاده را بوسیله پیستوله پاشید  و تفاوت دیگری پلی استر پوست پولیش برای براق شدن نیاز به پولیش کاری دارد ولی پلی استر ایستاده یا براق به این مراحل نیاز ندارد و بعد از پاشیدن توسط پیستوله براق می شود .
طریقه کار کردن پلی استر ایستاده یا براق: مقدار پلی استر را مشخص کرده سپس بوسیله تینر فوری ۱۲۰۰۰۰-یا۱۵۰۰۰ رقیق کرده و کبالت مورد نیاز را به آن اضافه کرده و کاملا” با پلی استر هم میزنیم تا کاملا” مخلوط شود سپس به آن هاردنر اضافه کرده و آن را هم زده سپس آن را داخل پیستوله ریخته و روی تابلو می پاشیم.

هنرجویان عزیز در صورت وجود هرگونه سوال یا راهنمایی می توانید با آموزشگاه و هنرکده معرق سیمرغ تماس بگیرید.09112570270 قدبنان